Przejdź do stopki

INFORMACJE I OGŁOSZENIA

Treść

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH

Przypominamy, że zgodnie z Ustawą z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw, wszystkie podmioty pracujące z dziećmi lub na rzecz dzieci, w tym stowarzyszenia, kluby sportowe, fundacje oraz uczniowskie kluby sportowe, mają obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich najpóźniej do 15 sierpnia 2024 r.

Ustawa z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy nowelizuje przepisy dotyczące standardów ochrony małoletnich znajdujące się w art. 22b i 22c ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniem przestępczości na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Ta ustawa została zmieniona Ustawą o ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawą Kamilka, która wchodzi w życie 15 lutego 2024 r. Od tego dnia zaczynają obowiązywać przepisy nakładające obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich.

Zgodnie z art. 10 ustawy obowiązek wprowadzenia wyżej wymienionych standardów musi być zrealizowany w terminie 6 miesięcy od dnia jej obowiązywania, czyli do 15 sierpnia 2024 r. Jest to okres przejściowy, na dostosowanie działalności danego podmiotu do wymogów, o których mówi ustawa.

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH – KOGO DOTYCZĄ?

Obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich mają:

1.     organ zarządzający:
– jednostką systemu oświaty; należą do nich m.in. : przedszkola, szkoły i schroniska młodzieżowe;
– inną placówką oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni;

2.     organizator działalności oświatowej, opiekuńczej, wychowawczej, resocjalizacyjnej, religijnej, artystycznej, medycznej, rekreacyjnej, sportowej lub związanej z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich;

3.     podmioty świadczące usługi hotelarskie oraz turystyczne, a także prowadzące inne miejsca zakwaterowania zbiorowego, w zakresie niezbędnym do zapewnienia ochrony małoletnich.

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH – CZYM SĄ I SKĄD CZERPAĆ WIEDZĘ?

Standardy ochrony dzieci przed krzywdzeniem to zbiór zasad, które pomagają tworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko w szkołach, przedszkolach i innych miejscach działających na rzecz dzieci. Standardy ochrony dzieci w danej placówce/organizacji obejmują cztery obszary. Są to:

•     polityka ochrony dzieci przed krzywdzeniem;

•     edukacja i monitorowanie zaangażowania personelu w przeciwdziałanie krzywdzeniu dzieci;

•     wprowadzenie procedur zgłaszania podejrzenia oraz podejmowania interwencji w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dziecka;

•     monitoring i weryfikacja zgodności prowadzonych działań z przyjętymi standardami ochrony dzieci.

Standardy ochrony małoletnich to niezbędny element prawidłowego funkcjonowania każdej placówki/organizacji działającej z i na rzecz dzieci i młodzieży. W placówce, która spełnia standardy ochrony dzieci:

•     nie pracują osoby mogące zagrażać bezpieczeństwu dziecka,

•     wszyscy pracownicy wiedzą, jak rozpoznawać symptomy krzywdzenia dziecka oraz jak podejmować interwencję w przypadku podejrzenia, że dziecko jest ofiarą przemocy – w placówce lub w rodzinie,

•     wszystkie dzieci dowiadują się, jak unikać zagrożeń w kontaktach z dorosłymi
i rówieśnikami – w realnym świecie oraz w internecie,

•     wszystkie dzieci mają stały dostęp do informacji, gdzie szukać pomocy
w trudnych sytuacjach życiowych,

•     rodzice dowiadują się, jak wychowywać dziecko bez przemocy i uczyć je zasad bezpieczeństwa.

Ministerstwo Sprawiedliwości powołało zespól do spraw ochrony małoletnich (link do strony internetowej : https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/zespol-do-spraw-ochrony-maloletnich )

oraz opublikowało wytyczne do stadardów ochrony małoletnich (link do strony internetowej

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/standardy-ochrony-maloletnich---wytyczne

Prosimy o zapoznanie się z powyższym materiałem oraz wdrożenie w Państwa organizacji pozarządowej stosownych rozwiązań.

310562